2010.02.25/2009 Programfrissítés 


A program az alábbiakban módosul:

Adóköteles természetbeni juttatások:
A 2010-ben életbe lépett szabályok a korábban adómentes juttatásokra adó (25 vagy 54%-os), illetve az 54%-osra járulék terheket írtak elő. Ezek a juttatások a magánszemély szempontjából továbbra is adó- és járulékmentesek. A kötelezettségek csak a céget terhelik és bevallani is a személyhez nem köthető lapon lehet. A kötelezettségeket abban a hónapban kell bevallani és a hónapot követő 12.-éig megfizetni, amelyben a juttatást a magánszemély megkapta. Utalványok esetében ez az átvétel hónapja, pénztári támogatások esetében az a hónap, amelyben a támogatás a magánszemély számlájára kerül.
A  program januárban automatikusan képezte a számfejtett juttatásokat terhelő kötelezettségeket a 08-as bevallás személyhez nem köthető lapjára. Ez a megoldás azért nem volt szerencsés, mivel a pénztári támogatások (önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári támogatás, magánpéntári kiegészítés támogatása) jellemzően csak a számfejtési hónapot követően kerülnek a magánszemély számlájára, így a cég korábban vallja be és fizeti meg  a kötelezettségeket mint azt a törvény szerint kellene.

A programban a fentiek miatt a következő módosítások történtek:
- A számfejtett pénztári támogatásokból (jogcímkód: 811/809/814/821/823) nem képez automatikusan kötelezettséget a program. A ténylegesen elutalt összegek alapján a támogatást 25, illetve 54%-os kulcsra megbontva a külső feladásokban (Statisztikák->Cégautóadó, egyebek feladása) kell majd a tényleges utalás naptári hónapjának kötelezettségeként feladni.
Előbbi célra a külső feladásokban két újabb kód lett rendszersítve:
10-Pénztári támogatás 54%-os  (korlát feletti)
11-Pénztári támogatás 25%-os  (korlátig)

A programcsere a januári számfejtett támogatásokat  ezeken a kódokon előjegyzi. Ha Ön a tényleges bevallást a támogatások nélkül  adta le (januárban még nem kellett volna bevallani) akkor törölje a program által generált tételeket a külső feladásokból. Ha a ténylegesen februárban utalt támogatásokat januárban bevallotta és e miatt nem akar önrevíziózni, akkor februárban ne adjon fel ezen a címen semmit.

Az "Apeh összesítő" utalási lapja tartalmazza az adott havi számfejtett támogatásokat, amelyeket - ha  a cég rendben elutalt - a következő hónap terheként kell majd feladni.
- A többi juttatás terheit (ezek általában utalványok) a program továbbra is automatikusan számolja, és a számfejtés hónapjában mutatja ki, mint személyhez nem köthető kötelezettség (Apeh összesítő, bevallások). Ezekkel kapcsolatban arra kell figyelni, hogy csak az legyen elszámolva egy adott hó terhére, amit a dolgozó még a naptári hónapban megkapott.

Fontos változás tehát, hogy a pénztári támogatások terheinek bevallása tekintetében megszűnt az automatizmus. Figyeljen oda, hogy az adott bevallási hónapra rendelkezésére álljon a naptári hónap folyamán átutalt támogatások összege!

Nyugdíjas jel:
A  januári bevallási határidő előtt néhány nappal az APEH módosította a nyugdíjasok jelölését (valószínűleg rájött, hogy nem tudja ellenőrizni azokat a korengedményes nyugdíjasokat, akik az év során elérik az éves minimálbért, de nem szüneteltetik a nyugdíjat).
A bevallásban az öregségi és szolgálati nyugdíjban részesülők közül azokat, akik elérik a nyugdíjkorhatárt 7-essel kell jelölni.
A törzsben a belépés módja kód tartalmazza a nyugdíjas tipusát. A változás a 11,12,13 kódokat érinti (öregségi és szolgálati nyugdíjasok, a kód második jegye kerül a bevallásba).
Az APEH által elvárt módosítás azt jelenti, hogy az érintett nyugdíjasokat a korhatár betöltésének hónapjában külön kell elszámolni a korhatár előtti és utáni időszakra. A program - hasonlóan a hóközben lejáró startkártyásokhoz - két bérlapot fog várni: egyet a korhatár betöltése előtti időszakra és még egyet a korhatár betöltésétől. Rögzítéskor az előző időszak kiválasztásához a részidő mezőbenF1-et kell nyomni.
Az elszámolás már egyszerre történik, de az illető két bérlapot fog kapni. Az APEH által használt egyjegyű nyugdíjas jel minden rögzített bizonylatra (bérlap, reklamáció) és fizetési allományba belekerül.

Igazolás az álláskeresési járadékhoz:
A 2010-ben bevezetett új formátumú igazolás már benne volt a programban. Gondot okozott, hogy nem feltétlenül állnak rendelkezésre az előző évi elszámolások, így abból a program nem tudja kigyűjteni az adatokat. Ezért a program lehetővé teszi, hogy ilyen esetben meg lehessen adni  az előzményt (járulékalap, hónap) a program számára. Az igazoláshoz szükséges előző évi adatokat a lista készítésekor is megadhatja, illetve előzetesen a törzs 3. oldalán található újonnan létesített mezőkbe is berögzítheti (a listakészítéskor magadott adatok is ide tárolódnak). Az adatok megadásakor vegye figyelembe, hogy a lapra csak a kilépést megelőző négy naptári negyedév adatai kellenek (tehát nem feltétlenül a teljes előző év). A rögzített adatokat csak akkor vesz figyelembe a program, ha nem talál előzményt.
További módosítás, hogy a párhuzamos jogviszony elszámolásaiból is gyűjt a program, ha a törzs és a párhuzamos jogviszony alkalmazási minősége megegyezik. Ilyen eset például az a tartósan külföldön dolgozó, aki után itthon is fizetnek járulékokat és technikailag párhuzamos jogviszonyként számolják el az itthoni illetve külföldi jövedelmeit.

Arányos szolgálati idő:
A bevallás kitöltési utasítása szerint az arányos szolgálati időt a jogviszony befejeződésének hónapjában, vagy  ha decemberben is jogviszonyban áll a dolgozó akkor az utolsó hónapban, kell közölni. Az adatközlés a részmunkaidősök, illetve a munkára irányuló egyéb jogviszonyokra terjed ki. Mivel januárban egy darabig külön jogviszonyként értelmezte az APEH-es bevalló program a rész és teljes időt (ezt később módosították), ezért a program a részidő végén közölte azt. A mostani módosítás alkalmazkodik az APEH újabb keletű értelmezéséhez. A kitöltési utasítás némileg zavaros, helyesebb lenne tényleges szolgálati időt írni. Adatközlés csak akkor történik, ha egy dolgozónak volt részmunkaidős szakasza is és ebben az időszakban nem kereste meg az arányos minimálbért, illetve ha az egyéb jogviszonyban foglalkoztatott az arányos minimálbérnél kevesebbet kapott.
A program jogviszony darabonként számolja ki a szolgálati időt: részidő, egyéb jogviszony esetében az arányos szolgálati idő szabályai szerint, teljes munkaidő esetében pedig normál szolgálati időt (jogviszony időszak-szolgálati idő szempontjából kieső idők) számol. Adatot akkor fog közölni, ha az így számolt nap kevesebb mint a pusztán időkből számolt nap.

Keresetpótló járadék:
Meglepetésemre a keresetpótló járadék (például egy üzemi balesetet szenvedett részére itélheti meg a bíróság a cég kötelezettségeként) bérjövedelem és annak ellenére hogy biztosítási jogviszony sincs feltétlenül, adójóváírást is kell számolni ha az illető kéri (Szja Tv. 3.paragrafus 21.f).
A nem biztosított keresetpótló járadékos megkülönböztetésére a programban használt jogviszony kód második jegyében van lehetőség, a 7-es (járadékos) kódot kell megadni. A jogviszony kód első jegyének a 4-es (egyéb nemönálló) kódot adja meg. A bérforma egyéb havi legyen, a munkarend lehet egyedi, a 2. oldalon pedig rendszeres járandóságként előírhatja az erre a cálra létesített kódon a fizetetendő összeget.
Ha esetleg létezik jogviszonya az illetőnek a cégnél, akkor arra is feladható az összeg.

A kifizetéshez hozzon létre egy jogcímkódot (Beléptetés-kódok->Kódok->Jogcímkódok).
A kód beállítása:
    Kód:                           1-100,700-799 közti nem használt kód
    Megnevezés:                Pl. járadék
    Járandóság csoport:     8-nem kereset
    Pénztárba számít?:        Igen
    Jövedelem csoport:      1-rendszeres jövedelem
    Jóváírás alapja?:           Igen
    Az alapok közül:
    %Eho ráfiz:                   Igen
    (a többi alap legyen Nem)

Az adatlap összerendelésben (Beléptetés-kódok->Kódok->Adatlap összerendelés) a más bérjövedelem sorban tüntesse fel a kódot.

  
Egyéb:
A fentieken kívül több lista is módosult, mivel a személynél kimutatott adó és járulékkötelezettségek ezentúl nem tartalmazzák a személynél elszámolt, de a céget terhelő adókat és járulékokat (54 és 25%-os cégSZJA-s kódok). Ilyen például az elszámoló lap.


Vántus Imre