2010.04.06./2010 Programfrissítés 


A programcsere tartalmazza az április 1-től életbe lépett egyszerűsített foglalkoztatás kezeléséhez szükséges módosításokat. Az egyszerűsítet foglalkoztatás az AM könyvet váltja ki, amelyet a márciusban kezdődő de még áprilisra áthúzódó időszakra lehet utoljára felhasználni. Az AM könyveket a dolgozóknak 2010. július 31-ig kell leadniuk a Munkaügyi Központba.

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai

A egyszerűsített foglalkoztatás új szabályai (2009. évi 152.tv.) az adminisztráció növekedése mellett, a mezőgazdasági (ezen belül kiemelten a növénytermesztési), idegenforgalmi idénymunkát és a magánszemély részére történő háztartási munkát kedvezményezik.  A más jellegű - eddig AM könyvvel történő alkalmi munkát - ezentúl a  tetemes adminisztráció mellett normál mértékű adó és járulék is sújtja.
A kiemelten közhasznú szervezetek is alkalmazhatnak egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkavállalókat.

Az egyszerűsített foglalkoztatás határozott idejű munkaviszonynak minősül, amelyre néhány paragrafus nem vonatkozik az MT-ből, ezáltal rugalmasabb foglalkoztatást tesz lehetővé (a szándék szerint).

Az egyszerűsített foglalkoztatás időkorlátai:

Jelleg Egybefüggően Havi maximum Éves maximum
Alkalmi munka max 5 nap 15 nap 90 nap
Mezőgazdasági idénymunka max 31 nap nincs 90 nap
Növénytermésztési idénymunka max 90 nap nincs 90 nap
Idegenforgalmi idénymunka * * *
 
* - A kereskedelemről szóló törvény (2005. évi 164.tv) szerint eseményhez, naphoz kötödő turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka. Turisztikai szolgáltató tevékenység:  idegenvezetői, lovas szolgáltató, szálláshely-szolgáltatás, tartós szálláshasználati szolgáltatás, utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenység.

A növénytermésztesi idénymunkát kormányrendelet fogja szabályozni (még nem láttuk). A táblázatból a háztartási munkát kihagytam, mivel csak magánfoglalkoztatóknál fordul elő.

Bejelentési kötelezettség:
Az egyszerűsített foglalkoztatást a növénytermesztési idénymunkát kivéve, a munkavégzés megkezdése előtt be kell jelenteni az APEH-nek. A növénytermésztési idénymunkát a munkáltató a tárgyhónapot követő 12.-éig köteles bejelenteni(?).

A bejelentés formái:

Bevallás szabályai:
Az elektronikus bevallásra kötelezettek a 08-as bevallást adják be a tárgyhót követő 12.-éig. Az elektronikus bevallásra nem kötelezett magánszemély foglalkoztató a kedvezményezett háztartási munkáról és az idénymunkáról a tárgyévet követő január 12.-éig papíron, vagy elektronikusan teljesítheti a bevallást (a 08-on).

Közteherfizetés, biztosítás

Mitől egyszerűsített ez a munkaviszony?
Az 5 napot nem meghaladó munkaviszonyról, illetve a növénytermesztési idénymunka esetében a 30 napot meg nem haladó munkaviszonyról szóban is meg lehet állapodni, ez  esetben szigorú számadású nyomtatványként két példányos jelenléti ívet kell vezetni (lásd idézett törvény melléklete), melynek egyik példánya a dolgozóé lesz, a másikat a foglalkoztató őrizgeti 5 évig. A nyomtatvány pillanatnyilag még beszerezhetetlen.
Ha a dolgozó külön kéri, vagy a foglalkoztatás hossza meghaladja a fenti mértékeket egyszerűsített munkaszerződést kell kötni a törvény melléklete szerinti tartalommal. 

Az MT-ből az alábbi lényegesebb dolgok nem vonatkoznak az egyszerűsített foglalkoztatásra:
- nem alakulhat át határozott idejű foglalkoztatássá.
- nem kell állásidőt fizetni, ha nem tud munkát adni a munkáltató
- a rendkívüli felmondáson kívül egyéb hátrányos jogkövetkezmény nem alkalmazható
Csak alkalmi munka és háztartási munka esetében:
- elég szóbeli tájékoztatást adni a munkarendről, szabadságról (ami egyébként nem lesz neki)
- nem kell munkaidő és szabadság nyilvántartás
Csak alkalmi munka esetében:
- nincs betegszabadság és munkaidő kedvezmény (pl. apa munkaidő kedvezménye)
- a munkaidőbeosztás az egybefüggő munkavégzés első napján is közölhető
- egyenlőtlen munkaidőbeosztást lehet alkalmazni munkaidő-keret hiányában is.

A fentiekből látszik, hogy a papírmunka alól nincs felmentés: normál közteherviselés esetében nyilatkoztatni kell a kedvezményekről és ki kell adni a kilépő papírok nagy részét, a táppénz jövedelmeigazolást is beleértve. A kilépő papirok közül az alkalmi munkavállalónak
álláskeresési (munkanélküli) járadékhoz szükséges igazolást nem kell kiadni.
A kedvezményes közteherviselés esetében a nyilatkoztatás, az adó-adatlap és a táppénz jövedelemigazolás spórolható meg.

A hosszabb idénymunkák esetében előfordulhat szabadság,  betegszabadság az összes nyilvántartási kötelezettségével.

Módosítások a programban

A bevallási követelményeket figyelembe véve újabb alkalmazási minőség kódok jelentek meg, amelyek tulajdonképpen az egyszerűsített foglalkoztatás jellegét jelentik:

Az egyszerűsített foglalkoztatás alkalmazási minőségei a programban:
01- háztartási munka
02- kiemelten közhasznú foglalkoztató
03- mezőgazdasági idénymunka
04- növénytermesztési idénymunka
05- idegenforgalmi idénymunka
06- alkalmi munka

Fentiekből  a 01,02,06 kódokkal megadott tevékenységek normál közterhet viselnek és a munkaviszonyos jogviszonykódhoz adhatók meg (jogviszonykód első jegye = 1). A 01-es alkalmazási minőség (háztartási munka max 31 napra és max. havi 10 munkanapra) és az idénymunkák kódjai a kedvezményes közteherviselést jelentő, eddig az AM-könyveseknek fenntartott jogviszonykódhoz rendelhetőek (első jegy = 6).

Törzs:
Mivel ezek a tevékenységek több rövidebb idejű határozott munkaviszonyt takarhatnak (akár egy hónapon belül is), a program megengedi, hogy a be- és kilépés dátumát ne töltsék ki a törzsben.
A törzsben adják meg  a besorolási adatokat és a munkarendet (órabéres bérformát és órabért valamint egyedi munkarendet javaslok), így a béreket bérlapon is fel lehet adni.
A normál közterhet viselőket nyilatkoztassa az adójóváírás igénybevételéről és írja elő a törzsben, ha kéri a dolgozó.

A jogviszony időszaka:
A tényleges munkaviszony időszakait (a megbízásokhoz hasonlóan) a jogviszony időszakok (Beléptetés-kódok->Jogviszony időszakok)  menüpontban, mint eseti jogviszony kell megadni.
Az eseti jogviszony adattartama kibővült a részidő és az eltérő SZJA% mezőkkel.
Számfejtéskor a program az adójóváírást, göngyölítést  a törzsben megadott beállítás szerint számolja.

Feltétlenül jegyezze elő a magánpénztári tagságot!

Bérfeladás:
Bérfeladáskor (bérlap rögzítés)  a név megadása után a jogviszonykódon állva nyomjon F1-et és válassza ki a megfelelő jogviszony időszakot. A munkarendet és a besorolási adatokat a törzsből veszi a program, de a feladásban is módosítható. Ha egyedi munkarendet adott meg írja be a ledolgozott napok számát az első oldal megfelelő mezőjébe, ha szabadságot is kell adnia (ez hosszabb jogviszonynál jár a dolgozónak) azt is írja be. A második oldalon adja fel az időbért, meg ami még jár a dolgozónak.

Apeh összesítő:
Az összesítőn a kedvezményes közteher magánpénztártag és nem magánpénztártag bontásban szerepel, mivel a 08-as bevallásban külön-külön adónemen kell kimutatni (239, 249). Fizetni is külön-külön 1000 Ft-ra kerekítve kell, valószínűleg külön számlákra, de erről még nem tudunk semmit.

Listák:
Azokon a listákon, amelyeken céget terhelő járulékokat is kimutat a program megjelenik az egyszerűsített foglalkoztatás kedvezményes közterhe.
A teljesség igénye nélkül:
elszámoló lap, járulékösszesítő, járulékkarton, főkönyvi feladás, költségfelosztók, járulékigazolás stb.

08-as bevallás:
A módosult formátumnak megfelelően változott a program. A kedvezményes közterhes egyszerűsített foglalkoztatás külön lapot kapott: 16-os lap.

Egyéb változások:

Módosult a munkanélküli adatlap. A törzsben levő jogviszonyon kívül a kiválasztott eseti jogviszonyról is készíthető.

A tavalyi reprezentáció, üzleti ajándék után ebben az évben még csak 11% EHO-t kell fizetni, ezért a külső feladásokban erre a célra egy újabb kód létesült (Statisztikák->Cégautóadó,egyebek feladása).

Kisebb javítás történt a létszám, kereset listában (nem minden keresetet talált meg a program).