2012.08.02./2012 Programfrissítés 



De minimis támogatás:
2012. július 1-től hatályos a 2011.évi 156-os törvény 462/A és 465/A§-a, amely a megváltozott munkaképességű, nem nyugdíjas egyéni vállalkozók és társas vállakozás személyesen közreműködő tagjainak nyújt támogatást a szociális hozzájárulási adó (SZOCHO) terhére.
Azokról a vállalkozókról és tagokról van szó, akik 2012 előtt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra tekintettel, kiegészítő tevékenységet végzőnek minősülhettek, jelenleg pedig rokkantsági, vagy rehabilitációs ellátásban részesülnek. Rokkantsági ellátás esetében további feltétel, hogy az egészségi állapot minősítése 50%, vagy annál kisebb mértékű. A támogatást a jogosult tag/vállalkozó részére megállapított szocho-alap mértékéig, de maximum minimálbér kétszereséig lehet igénybe venni. Mértéke az alap 27%-a.

A támogatást  a szociális hozzájárulás terhére igénybevehető kedvezményekhez (START,stb.) hasonlóan kell elszámolni, de tartalmilag különbözik azoktól. A tulajdonos nem kedvezményt, hanem támogatást kap, ami az EU szabályai szerint de minimis támogatásnak minősül, ezért ebből a szempontból is figyelembe kell venni. A de minimis támogatásokat az 1998/2006-os EK rendelet szabályozza. A szabályozás azt mondja ki, hogy a cégeknek, vállalkozóknak adható kisösszegű (de minimis) támogatás, bármely egymást követő három pénzügyi évben nem haladhatja meg a 200 ezer euró (fuvarozó cégek esetében 100 ezer euró) összeget. A támogatások euro összegét a bevallások (08,58) is tartalmazzák. Átváltási árfolyamnak a bevallási határidőt megelőző hónap utolsó napján érvényes MNB devizaárfolyamat kell venni.

A támogatást az a cég veheti igénybe, amelyik a megelőző három pénzügyi évben nem merítette ki a támogatási határt. Erről nyilatkoztatni kell a céget.
Az EU-s jogszabály szerint, a támogatás évét és az azt megelőző két évet együttesen tekintve sem haladható meg a támogatási korlát, de ez már könyvelői feladat.


A hatálybalépő törvényszövegek

462/A. § (1) A szociális hozzájárulási adóból részkedvezmény illeti meg

a) az egyéni vállalkozót a saját maga után fizetendő adóból,

b) a közkereseti társaságot, a betéti társaságot, a korlátolt felelősségű társaságot, a közös vállalatot, az egyesülést, az európai gazdasági egyesülést, a szabadalmi ügyvivői irodát, a szabadalmi ügyvivői társaságot, az ügyvédi irodát, a közjegyzői irodát, a végrehajtói irodát, az egyéni céget a tagjával fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező jogviszonyára tekintettel terhelő adóból,

ha az egyéni vállalkozó, illetve a tag 2011. december 31-én – a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján megállapított – I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 32–33. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül, vagy ha az egyéni vállalkozó, illetve a tag rokkantsági ellátásban részesül és egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű.

(2) A részkedvezmény egyenlő az adómegállapítási időszakra az egyéni vállalkozó által saját maga után megállapított, illetve a tag után a kifizető által megállapított adóalap, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének huszonhét százalékával.

465/A. §(1) A 462/A. § alapján nyújtott támogatások csekély összegű támogatásnak minősülnek, amelyeket kizárólag az Európai Közösséget létrehozó Szerződés 87. és 88. cikkelyének a csekély összegű (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet (HL L 379/5. 2006.12.28.) (a továbbiakban: 1998/2006/EK bizottsági rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.

(2) A 462/A. § alapján nem nyújtható csekély összegű (de minimis) támogatás az 1998/2006/EK bizottsági rendelet 1. cikkében meghatározottakra.

(3) A csekély összegű támogatás odaítélésének feltétele, hogy a kedvezményezett nyilatkozik arról, hogy az előző három pénzügyi évben általa igénybe vett csekély összegű támogatások támogatástartalma nem haladja meg a 200 000 eurónak, közúti szállítási ágazatban a 100 000 eurónak megfelelő forint összeget.

(4) Az 1998/2006/EK bizottsági rendelet 3. cikk 1. pontja szerinti kötelezettséget, a támogatást nyújtó köteles teljesíteni.

(5) Azonos elszámolható költségek tekintetében a csekély összegű (de minimis) támogatás nem kumulálható állami támogatással, ha az ilyen jellegű kumuláció olyan támogatási intenzitást eredményezne, amely túllépi a Bizottság 800/2008/EK általános csoportmentességi rendeletében vagy az Európai Bizottság által elfogadott határozatban az egyes esetek meghatározott körülményeire vonatkozóan rögzített támogatási intenzitást.


A de minimis támogatás előjegyzése a programban:
A támogatást a törzs első oldalán, a többi  szocho-kedvezményhez hasonlóan, a Járulék kedvezmény rovatban kell előjegyezni.  
Kódja:  200-DEM deminimis támogatás. A támogatás kezdete az a nap, ahonnan a tag/vállalkozó jogosulttá vált, azaz a legalább 50%-os munkaképessség csökkenést megállapították, a kezdő dátum nem lehet kisebb 2012.07.01-nél. A támogatás vége pontosan nem ismert, induláskor a nyugdíjkorhatár elérése előtti napot töltsék a mezőbe.

Az euro árfolyam előjegyzése a de minimis támogatáshoz:
Az árfolyamokat havi bontásban a Bevallások->De minimis támogatás euro árfolyam menüpontban lehet megadni. Az adott hónaphoz, a megelőző hónap utolsó napján érvényes, az MNB honlapján közzétett hivatalos euro árfolyamot kell beírni. Az árfolyam a bevalláshoz szükséges, ahol a támogatást euróban is fel kell tüntetni.

A támogatás miatt módosuló programok:
A Közteher alapegyeztetőn, Járulékkartonon, Járulék összesítőn  megjelenik a támogatás alapja. Az Apeh összesítőn feltüntetésre kerül a támogatás forint és euró értéke.