2021.01.15./2021 Programfrissítés 



Szakképzési hozzájárulás

A 2021. január 1-től hatályba lépett  új SZKT, amely egybeolvasztotta a korábbi szakképzési és a szakképzési járulékról szóló törvényt új módon fogalmazza meg a szakképzési hozzájárulás alapját.

Az új törvény szerint a szkképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezett SZOCHO alapja lett. A közhasznú nonprofit gazdasági társaságoknak és az egészségügyi szolgáltatóknak a mentes/kötelezett alapot a kedvezményezett tevékenység teljes árbevételhez mért arányában kell megosztania.

Át került a régi törvénybből a mentességre vonatkozó kitétel is, de némileg  módosítva:

régi törvény (2011.évi CLV.tv):
"
 Nem keletkezik szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség azokban az esetekben, amikor a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (a továbbiakban: Szocho tv.) szerint nem keletkezik adófizetési kötelezettség."

új törvény(2019.évi LXXX.tv)::
"
Nem keletkezik szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség, ha a szakképzési hozzájárulásra kötelezettet a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény alapján adófizetési kötelezettség nem terheli."

Bérenkívüli és egyes meghatározott juttatások:
A régi törvény alapján a juttatások azért mentesültek a hozzájárulás kötelezettsége alól, mert a szekképzési hozzájárulás alapja csak az összevonandó jövedelmekre (nemönálló és önálló jövedelem)  és náhány külön megnevezett adómentes jövedelmre korlátozódott. Az új törvény szerint, mivel ezek is SZOCHO alapot képeznek, alapjuk automatikusan a szakképzési hozzárulás alapja is lesz.

A helzetet bonyolítja, hogy a SZÉP kártyát 2021.07.01-ig mentesítették a SZOCHO megfizetésse alól. Ennek ellenére több szakértő is odanyilatkozott, hogy SZOCHO-t ugyan nem, de a szakképzési hozzájárulást a mentesített időszakban is meg kell fizetni.

Amíg nincs ettől eltérő hivatalos állásfoglalás, a program a mentsített időszakban is számol hozzájárulást a SZÉP kártyák után is.

SZOCHO  adókedvezmények:
- munkaerőpiacra lépők 1-2 évi kedvezménye
- három, vagy több gyereket nevelő nők 1-3 évi kedvezménye
- megváltozott munkaképességűek kedvezménye
- az áthúzódó kedvezmények közül a 100 ezer ft-ig mentesített kedvezmények, ha még vannak ilyenek

A felsorolt kedvezményekben részesülők SZOCHO alapja után egy adott határig nem kell megfizetni a SZOCHO-t. Itt is felmerül a kérdés, hogy a szakképzési hozzájárulást meg kell-e fizetni a kötelezettség teljes elengedésének kedvezményével érintett alap után. A korábbi torvény, a fent beidézett szöveg miatt mentesítette a kedvezményezett alapokat a hozzájárulás fizetési kötelezettsége alól, mert nem kelezkezett fizetési kötelezettség.

A 2021- január 1-től hatályos új törvénybe viszont nem ugyanúgy került át a szöveg (lásd fent). A "kötelezettség nem terheli" (új tv.), nem feltétlenül ugyanazt jelenti, mint a "nem keletkezik adófizetési kötelezettség" (régi tv.).  A korábbi törvény szövege egyértelmű volt, ha egy összeg után nincs SZOCHO fizetés, akkor szakképzési hozzájárulás fizetés sincs. A most hatályos törvény szövegéből viszont (nekünk legalább is) nem világos, mit értenek az "adófitési kötelezettség nem terheli" kifejezésen. Tekinthetjük-e  a felsorolt kevezményekkel érintett, SZOCHO alól mentesített részt olyannak, ami után szakképzési hozzájárulást sem kell fizetni?
A SZOCHO tv. szerint a dolgozó teljes fizetését terheli adó, de a kedvezményben előírt határig azt nem kell megfizetni (részkedvezmény).

A gyanút táplálja, hogy ezentúl az ilyen összegek után is fizetni kell a szakképzési hozzájárulást az időközben megjelent 21-08-as bevallási tervezet és annak kitöltési utasítása. A 2108A01-02 es lapról leszedték a "Szakképzési hozzájárulás alapját csokkentő kedvezmények" mezőt és a kitöltési utasításból is kimaradt azoknak a SZOCHO kedvezményeknek a felsorolása, amelyek kedvezményes részre nem kell megfizetni a szakképzési hozzájárulást.

Megkérdeztük a NAV-ot. Várunk a hivatalos válaszra. Ki lehet jogászkodni azt is, hogy fizetni kell, meg azt is hogy nem (mert például nem képez SZOCHO alapot, vagy ilyesmi).

A jelenlegi program számolja a hozzájárulást ezekre az alapokra is.

KATÁ-s vállalkozók utáni 40%-os adó:

Eddig csak a kapcsolt vállalkozásnak minősülő KATÁ-sok után fizetett a cég 40%-os külön adót, amit megoldottak valahogy a könyvelők. Nagy örömünkre viszont, 2021-től, a 08-as bevallásba sikerült belesütni ezt az adónemet. 2021-től a többi KATÁS-ra is kiterjesztették ezt az adót, amit esetükben, az év elejétől göngyölt, 3 millió forintot meghaladó összeg után kell a cégnek megfizetni. Mivel erről csak a tervezetből értesülttünk, kell még egy kis idő, amíg bekerül a programba.

Egyéb:

A 100-199-es intervallum is használható kifizetési jogcím kódjaként.

A T1042E kezelésében voltak hibák, amit javítottunk. Generáláskor újra behozta a már lejelentett tételeket is a program.