Tisztelt
Ügyfelünk!
Levelünk mellékleteként küldött CD-n tartalmazza a 2009-es nyitó programot. A nyitáshoz a CD-ről indítsa el a NYIT09.EXE programot. A megjelenő tallózásban - a programfrissítéshez hasonlóan - először a 2008-as program helyét kell meghatároznia, ezután a nyitás automatikusan lefut. A nyitás akkor sikeres, ha végül a „Kész!” üzenet jelenik meg. A nyitó program az „asztalra” ikont készít, amelyről elindíthatja a 2009-es programot. A program induló ablakát optimálisra állíthatja az alábbi módon (Windows XP): az indító ikonon állva nyomja meg a jobb egérgombot és a menüből válassza ki a tulajdonságok menüpontot. Állítsa be az elrendezés fülben a szélesség/magasság értékeket (mindkét helyen) szélesség=80 magasság=25, a betűtípus fülben pedig válassza a Lucida Console 20-as beállítást.
A 2009-es program a jelenleg megismerhető jogszabályi állapotnak felel meg, nincs benne, például a 0908-as bevallás (jelenleg még csak tervezet ismert), ezért eleinte sűrűbben figyelje honlapunkat (www.parameter.hu), melyről a 2009-es program további módosításait töltheti majd le. A 2008-as program is változni fog, mivel ebbe kerül az M30, a munkáltatói-adómegállapítás programja, illetve a Nyenyi2008. A nyitást a decemberi elszámolások befejezése után hajtsa végre. Ha korábban kénytelen évet nyitni – mert a kilépő dolgozót már a 2009-es jogszabályok szerint kell elszámolnia - a decemberi elszámolások befejezése után, a megnyitott 2009-es program Szerviz menüjéből ismételje meg a nyitást, és a dolgozót számolja el újra, ügyelve, hogy ugyanazt kapja, mint az eredeti elszámolásban.
Főbb jogszabályi (és program)
változások:
- Méltatlanul kevés figyelmet kapott (eddig) a 2009. február 1.-el hatályba lépő Art 46§ (1) paragrafus, amely a munkáltatók, illetve rendszeres kifizetést teljesítő kifizetők részére előírja, hogy a fizetési bizonylaton (a programban: elszámoló lap) jogcímenként fel kell tüntetni az előző időszak (hónap) kifizetését terhelő, valamint a ténylegesen befizetett adók, járulékok összegét. Ez (némi egyszerűsítéssel) lefordítva azt jelenti, hogy amikor a havi elszámolások készülnek, a programnak már ismernie kell, hogy a cég milyen mértékben teljesítette az előző időszak végéig fennálló adó és járulékkötelezettségeit. Ahhoz, hogy ennek az előírásnak a programmal eleget tehessen, a havi végelszámolás elkészítése előtt adónemenként rögzítenie kell az előző hónap kötelezettségét (ezt a program ki tudja számolni), illetve a hónap végén (a következő elszámolás kezdete előtt) az APEH folyószámlán fennálló adónemtartozást, ami egy rendes cégnél mindig nulla. A két összegből a program meghatározza, hogy az előző időszak kötelezettsége milyen mértékben (százalékban) lett kiegyenlítve. Feltételezve, hogy a befizetett összeg először midig az esetleges korábbi tartozást egyenlíti ki, a program a következő algoritmus szerint számol: ha a tartozás nulla, akkor 100%-ban, ha a tartozás több mint a bevallott, akkor 0%-ban, ha a tartozás a kettő közé esik, akkor (bevallás-tartozás)/bevallás*100 %-ban tekinti kiegyenlítettnek az adott adónem előző havi kötelezettségét. Az adónemtartozások összegét a Bérelszámolás -> Adó-folyószámla feltöltése menüpontban viheti be. Itt először generálhatja az előző havi bevallás összegeit, ami tulajdonképpen az Apeh összesítőn megjelenő utalandó összegeknek felel meg, majd berögzítve az esetleges tartozások összegét, a program kiszámolja a kiegyenlítési százalékot. (Ha nem tesz semmit, a program mindent 100%-ban kiegyenlítettnek vesz). Mivel a bérelszámolók általában nem jogosultak az APEH folyószámla lekérésére, ezért az Apeh összesítő utalási része úgy lett átalakítva, hogy azt aláírható bizonylatként is használni lehessen a folyószámla tartozások közlésére, a következő havi elszámolásokhoz.
- A fentiekből következően, a végelszámoláskor készített Elszámoló lapon megjelenik az előző időszak fizetését terhelő összes kötelezettség és a kiegyenlítési százalékkal beszorzott ténylegesen befizetett összeg. Az APEH összesítő utalási részén az egyéni vállalkozó saját, illetve az alkalmazottai utáni ezer forintra kerekítendő összegek összevonva kerülnek a listára, így folyószámlánként csak egy utalási sor lesz.
- 2009. január 1.-től egységesülnek a járulékalapok: a szakképzési és a munkaadói járulék alapja a TB járulék alap lesz, a munkavállalói járulék alapja pedig az egészség járulék alap. Ezt a változást a program automatikusan lekezeli. A programban egyébként jogcímenként (Kódok->Jogcímkódok) adható meg az alapbesorolás, ahol megmaradt a lehetőség a munkaadói, szakképzési és a munkavállalói járulék alapjába sorolásra is, de ezt csak egy esetleges 2009 előtti önrevízió esetében használja a program. A járulékjogosultságok maradtak, tehát például a munkaadói járulékot csak munkaviszony keretében kell megfizetni. A fentiekből következik, hogy például a betegszabadságból munkavállalói járulékot kell majd vonni, a munkaviszony keretében fizetett adóköteles költségtérítések után pedig munkaadói és munkavállalói járulék kötelezettség is lesz.
- A kiegészítő tevékenységet végző tagok, egyéni vállalkozók továbbra is havi 4500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnek, de január 1.-től már csak egy vállalkozásban kell ezt az összeget leróniuk (ha több cégben is érdekeltek). A programban a jogviszony kód második jegye hordozza majd ezt az ismeretet: amennyiben az első jegy egyéni vállalkozót, vagy tagot jelent (2,3,9) és a második jegy 3-nyugdíjas, akkor számol járulékot a program, ha 6-nyug-másod akkor nem számol. A többszörös kiegészítő tevékenységet végzőnek nyilatkoznia kell, hogy melyik cégében szeretné megfizetni ezt a járulékot.
- A program TB moduljából eltűntek a GYES-re, pótlékokra vonatkozó menüpontok. Ezeket az ellátásokat 2009-ben már teljes egészében a kincstár állapítja meg és fizeti.
- A cégautó adó januárban még a régi formában fizetendő, bár (szerintem) erre is vonatkozik az alapegyesítés - ami viszont január 1.-től hatályos -, ezért munkaadói járulékot nem számol rá a program. Februártól a bérelszámolók ettől az adófajtától megszabadulnak.
- Technikai változtatás, hogy a tételes EHO-t a program végelszámoláskor egy külön kódon (842) számfejti, így a levont járulékokhoz hasonlóan az elszámolásban eltárolódik, valamint megjelenik az egyeztető listán (eddig a törzsben tárolta a program).
- A távollétekben rögzíthetővé vált a fizetett szabadság is (01-es kódon), ez pillanatnyilag csak nyilvántartásra szolgál, másra nem használja a program.
- Oda kell figyelni a „képzettek” legkisebb munkabérére, mivel 2 ütemben emelik: január 1.-től 87000-re, július 1.-től 87500-ra. A minimálbér 71500 forint lett, a járulékfizetés felső határa 21000 Ft/nap (utóbbi összeget törvényben még nem láttam). A korlátos juttatások összesített éves maximuma megszűnt, helyette minden juttatástípust egyedileg maximáltak.
Ha a nyitás nem készít indító ikont, akkor legegyszerűbb, ha a 2008-as ikonból „klónozza”. Álljon az egérrel a 2008-as ikonra, nyomja meg jobb gombot, majd a felsorolásból válassza a Másolás menüpontot. Vigye az egeret egy üres területre és nyomja meg ismét a jobb gombot, majd válassz a Beillesztés menüpontot. Az asztalon megjelenik az új ikon „másolat” szöveggel. Kattintson a szövegre (kék lesz) és nevezze át Bér2009-re (a szöveg végén ENTER-t nyomjon). Az átnevezés után, az új ikonon állva nyomja meg a jobb gombot, és a felsorolásból válassza a Tulajdonságokat. Ha a megjelenő ablakban nem látja a Cél és Indítás helye mezőket, nyomja le a Program feliratú „fület” (ez esetben Parancssor, Munkakönyvtár mezőket lát majd). A fenti mezőkben a 08-as szövegrészeket javítsa 09-re, majd hagyja jóvá a javítást. Az így megváltoztatott ikon már az új programot fogja indítani.
Kecskemét, 2009. január 5.